“Czy warto kupować na Aliexpress? Wyjaśniamy, ile wynosi cło z Aliexpress i jak to obliczyć”

Zakupy na Aliexpress stały się dla wielu z nas codziennością. Czy kiedykolwiek jednak zastanawialiśmy się, jak obliczyć należne cło za towar, który zamówiliśmy? Możecie być zaskoczeni, jak bardzo może to wpłynąć na cenę końcową naszych “okazji”. Pierwsza myśl to pewnie: “A skąd ja to mam wiedzieć?”. Nie martwcie się! Wszystko jest do wyjaśnienia, a my z chęcią to zrobimy! Poniższy artykuł to klarowne rozwinięcie tematu cła na towary z Aliexpress – jak to rozumieć, ile to kosztuje i przede wszystkim – czy warto. Zatem zapraszamy do lektury!

Co to jest cło i jakie są jego stawki?

No dobrze, zaczynajmy od początku – co to jest w ogóle to cło? Być może słowo to kojarzy nam się tylko z granicami i kontrolą na lotniskach, ale cło to tak naprawdę podatek, który płacimy za towary sprowadzane z zagranicy. A dlaczego miałoby to nas dotyczyć? Przecież my tylko kupujemy na Aliexpress, prawda? Ale cóż, Aliexpress to sklep internetowy, który wysyła nam produkty z Chin, więc technicznie rzecz biorąc, sprowadzamy towary z zagranicy. I właśnie za to płacimy cło.

Jak oblicza się cło?

Może zastanawiasz się teraz, ile wynosi to cło z Aliexpress? No cóż, nie ma na to jednej, konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od wartości towaru, który kupujemy. Generalnie, jeżeli wartość towaru, łącznie z kosztami przesyłki i ubezpieczenia, nie przekraczają 22 euro, to nie musimy płacić cła. Jeżeli wartość towaru jest jednak wyższa, to cło wynosi od 0 do 17,5% wartości towaru, w zależności od jego rodzaju. Aha! Ważne! Pamiętajmy, że to nie koniec kosztów – do tego dochodzi jeszcze podatek VAT, który wynosi 23% wartości towaru i cła.

Czy warto płacić cło z Aliexpress?

No dobrze, no dobrze! Wiem co myślicie! “Czy warto kupować na Aliexpress skoro muszę płacić cło?” To pytanie nie jest tak proste do odpowiedzenia, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od ceny towaru na Aliexpress i jego wartości na rynku lokalnym. Jeżeli różnica jest znaczna, to nawet doliczenie cła i podatku VAT może spowodować, że towar z Aliexpress będzie tańszy. Nie zawsze jednak tak jest.

Przykład obliczenia cła z Aliexpress

Załóżmy, że kupiliśmy towar o wartości 100 euro. Cło wynosi 10% (czyli 10 euro), a do tego dochodzi podatek VAT 23% od wartości towaru i cła, co daje nam kolejne 25,3 euro. Łącznie daje to 135,3 euro. Jeżeli ten sam towar w sklepie w Polsce kosztuje 150 euro, to oczywiście warto było kupić go na Aliexpress. Jeżeli jednak kosztuje 130 euro, to już nie jest to takie opłacalne, prawda?

Podsumowanie

Podsumowując, ile cła z Aliexpress zapłacimy zależy od wartości towaru, jakie kupujemy. Warto zawsze dokładnie przemyśleć nasze zakupy i obliczyć, czy naprawdę opłaca nam się kupować na Aliexpress. Nie zawsze te “okazje” są takie okazyjne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Zakupy na Aliexpress a kwestia cła – rzut oka na podsumowanie

Wiem, że wielu z nas lubi łowić okazje na Aliexpress. Ale czy zastanawialiśmy się nad tym, jak działa system cła i jak wpływa to na końcową cenę naszych zakupów? Cło to, upraszczając, podatek od importowanych towarów.

Gdy kupujemy produkty z Aliexpress, które przyszły z Chin, stajemy się właścicielami towarów importowanych. I tu pojawia się kwestia cła. Jeżeli wartość towaru, razem z przesyłką i ubezpieczeniem, jest niższa niż 22 euro, nie płacimy cła. Przy wyższych wartościach, cło może wynosić od 0 do 17,5% wartości towaru, a rodzaj towaru ma tu znaczenie. Pamiętajmy jednak, że to nie koniec kosztów – dochodzi do tego jeszcze podatek VAT, który stanowi 23% wartości towaru i cła.

Pytań o wartość opłacalności dokonania zakupu na Aliexpress nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, ile ten sam towar kosztuje w sklepie w Polsce. Jeżeli różnica jest spora, może być opłacalne kupić na Aliexpress, mimo cła i VAT-u.

Na przykład, za towar wart 100 euro zapłacimy 10 euro cła oraz 25,3 euro VAT-u, co łącznie daje nam 135,3 euro. Jeśli jednak ten sam towar w Polsce kosztuje 130 euro, zakup na Aliexpress nie jest już ekonomicznie opłacalny.

Tak więc, pamiętajmy, że liczba cła z Aliexpress, którą zapłacimy, zależy od wartości towaru, jaki kupujemy. Dlatego zawsze warto dokładnie przemyśleć nasze zakupy i obliczyć, czy opłaca się za nie płacić.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

“Gdzie kupić sukienkę? Odkryj najlepsze miejsca na zakupy”

Next Post

“Podstawy e-handlu: Jak efektywnie pozyskać towar do sklepu internetowego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next